Založili ste si živnosť? Prvý list, ktorý dostanete, bude podvod

Autor: Ester Demjanová | 21.9.2014 o 14:09 | (upravené 21.9.2014 o 14:14) Karma článku: 12,28 | Prečítané:  29623x

Dňa 12.9. som si založila živnosť. Do živnostenského registra moje údaje pribudli 16.9. Už na druhý deň, teda 17.9., som v schránke objavila oficiálne vyzerajúcu obálku, v ktorej ma čakal šek na 59 eur. Moje meno, priezvisko a adresa boli všade predtlačené, dokumenty vyzerali nanajvýš oficiálne, nuž a pravdaže aj trocha odstrašujúco... 

Pred založením živnosti som sa radila s viacerými živnostníkmi a podnikateľmi, dnes už sa predsa oplatí naozaj len máločo. Jednou z mojich večných otázok boli práve rôzne poplatky, o ktorých človek ani nevie, že ich má zaplatiť a potom mu zrazu príde domov výzva aj s nejakým tým penále z omeškania (myslím, že toto ako hlavný strach podnikateľa na Slovensku vypovedá aj o čomsi inom). Žeby spoločnosť stavajúca práve na tomto strachu?

Bola to moja prvá pošta s menom živnosti. Keď som uvidela šek, trochu som sa vystrašila... veď ja som za zápis už platila, tak čo odo mňa chcú? Po prečítaní dokumentu som si uvedomila, že asi nebude všetko s kostolným poriadkom:

Myslím si, že efektivita a rýchlosť tejto firmy by nemala ostať nepovšimnutá. Ak predpokladáme, že firma získava informácie z verejného registra dostupného na internete (v čo naivne dúfam), potom to znamená, že za jeden jediný pracovný deň (!) sa im podarilo nielenže získať moje údaje a pripraviť verzie dokumentov s mojim menom a adresou, ale ešte mi stihli dokumenty aj expresne zaslať. List som totiž dostala na druhý deň ráno normálnou poštou. Skutočne bleskurýchle jednanie, keď si vezmeme, že na DIČ si pri bežnom postupe počkáte aj pár týždňov.

Pri krátkom googlení danej firmy (a myslím, že na to sa stačí i logicky zamyslieť) samozrejme každý zistí, že ide o podvod. Takýto biznis sa však firme (a nielen tejto) určite oplatí, veď len tak, doslova za nič, môže získať od jedného chudáka 60 eur. Nie každý nový živnostník už o týchto podvodoch čítal a prirodzený strach, ktorý človek zažíva pri toľko obávaných stretoch s úradmi, úradnými dokumentmi, úradníkmi, často zatemní myseľ a navodí stres, ktorý vedie k okamžitému vyplateniu požadovanej sumy.

Možno ste už o týchto podvodníkoch čítali, možno ste sa stretli s inými im podobnými. Cieľom tohto článku je prispieť k tomu, aby sa takýmto firmám darilo čo najmenej. Všetkým živnostníkom prajem veľa šťastia, trpezlivosti, dobrých zákazníkov, zníženie odvodov (hahaha) a čo najmenej podvodníkov! 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?