9 dôvodov, prečo som po bakalárskych štátniciach nikto

Autor: Ester Demjanová | 2.7.2013 o 11:58 | (upravené 6.7.2013 o 9:50) Karma článku: 14,91 | Prečítané:  43777x

Už to bude viac ako týždeň, čo som zoštátnicovala a môžem pýšiť titulom bakalár. Zatiaľ mám z tohto „titulu" jedine problémy.

1. Mám titul, o ktorý nikto na trhu práce nemá záujem - väčšina slovenských zamestnávateľov požaduje buď vzdelanie II. stupňa, alebo im stačí maturita

2. Nikto nevie, čo vlastne viem - čo vlastne ovláda taký bakalár? Má polovicu vedomostí magistra? Alebo má celkom iné vedomosti? Ja študujem tlmočenie a preklad - znamená to, že po bakalárovi viem prekladať a po magistrovi tlmočiť? Alebo že mám nejaké znalosti z oboch oblastí?

3. Prestala som byť študentkou školy, do ktorej sa o dva mesiace zase vrátim - škola ma zbavila všetkých právomocí študenta a som pre ňu „externý používateľ", v informačnom systéme si neviem ani len pozrieť rozvrhy na nasledujúci semester, v knižnici som „neštudent" a absolvent sa z internátu musí vysťahovať (aby som dostala potvrdenie o bakalárskej skúške, musím sa z týchto troch inštitúcií kompletne odhlásiť) hlavne, že sa na túto školu sa v septembri opäť vrátim, škola ma bude na všetko od začiatku musieť zapísať a univerzita to sama vie, lebo mám na ňu podanú prihlášku a má ma prijať bez prijímacích pohovorov

4. Zrušili mi platnosť ISIC-u a teda aj študentských zliav a to napriek tomu, že som si za jeho platnosť zaplatila rovnakú sumu ako po minulé roky, kedy mi platil do septembra. Takže žiadne študentské prázdniny, cestovanie za polovicu a študentské akcie, nezaslúžim si.  

5. Pozastavili mi sirotský dôchodok a rodičom príspevok na dieťa, peniaze si mám vyčarovať - peniaze jednoducho nedostanem (ale spätne mi ich vrátia) a nikoho nezaujíma, že ich môžem potrebovať. Vzhľadom k tomu, že v štúdiu určite pokračujem a na úrade práce sa nehlásim, nebudem dostávať žiadne príspevky od štátu, na trvalý pracovný pomer sa určite nezamestnám a brigádovať môžem buď načierno alebo veľmi, veľmi nevýhodne.

6. Nikto nevie, ako ma zamestnať - v mojej aktuálnej práci budem musieť zrušiť moju terajšiu dohodu a na dva mesiace podpísať novú, menej výhodnú. Zamestnávatelia krčia plecami a v podstate nevedia, ako nás, skvelých bakalárov pokračujúcich v štúdiu, (ne)zamestnať.

7. Som nikto, som diera v systéme - niektorí tvrdia, že v septembri dostanem potvrdenie, že som bola  študentkou od štátnic, iní tvrdia, že som normálne nezamestnaná, väčšina vraví, že na úrad práce ísť nemusím, no sú aj takí, ktorí už na úrade práce sú...

8. Na nič nemám papier - prijímacie pohovory na Mgr. prebehnú až v septembri, dovtedy teda nemám ako dokázať, že študentkou od septembra reálne budem. A diplom prirodzene nemám, pretože:

9. Promujem koncom septembra (!!!) - je možné, že toto je prípad len mojej univerzity a fakulty, ale u nás bakalári zoštátnicujú v júni a diplomy dostanú na konci septembra, teda až počas zimného semestra. Čo pre študentov znamenajú promócie v septembri:

  • Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale aj to minimum nadšenia a radosti z absolvovania štátnic sa za tie dva mesiace vytratí a „oslavovať" máme vtedy, keď sa do školy zase vrátime?!
  • Ak chce niekto zmeniť školu, odísť študovať alebo nedajbože pracovať do zahraničia, skutočne neviem, čo má robiť. Študijné oddelenie mi povedalo, že diplomy sa pred promóciami nevydávajú.
  • Ja osobne som si plánovala podať prihlášku na traineeship do Európskej komisie. Škoda len, že výberové konanie prebieha v mesiacoch júl a august apožadujú vňom môj VŠ diplom (minimálna požiadavka je bakalársky), pre srandu králikom ešte dodám, že študujem program Anglický jazyk pre európske inštitúcie a ekonomiku

 

V podstate sa viac oplatí neurobiť štátnice a ísť až na tie opravné v auguste, lebo vtedy študentom ste, tomu sa vraví motivácia! Čo by vyriešilo všetky tieto problémy a aj množstvo papierovačiek by bolo, keby som za študentku bola považovaná do konca tohto akademického roka (resp. do konca augusta) a keby som štatút študenta nestratila už dňom štátnic. To minimum ľudí, ktorí by v štúdiu nepokračovali (napr. u nás v ročníku z 18 ľudí na škole ostáva 15 a tí, ktorí idú preč, chcú v štúdiu ďalej pokračovať inde) by štatúty študentov stratili v septembri. Určite existuje tisíc dôvodov, prečo by to takto nefungovalo (asi by sme na tých študentských zľavách pripravili štát o miliardy), jedno je však isté, za momentálneho stavu spadne po ukončení bakalárskeho štúdia študent do obrovskej diery v systéme.

 

Zdroj obrázka v článku a perexe: http://www.studentzke.wbl.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto ovláda svet a Kurzov kurz vo V4 (týždeň podľa Schutza)

Sto rokov po monarchii a stopäťdesiat po rakúsko-uhorskom vyrovnaní sa stredná Európa môže pripraviť na veľký „relaunch“ nacionálnych vášní.

AUTO

Dopravu v okolí Ružomberka zastavili protesty

Chodci zablokovali autá na troch miestach.


Už ste čítali?