Vzdávame sa bez boja. Vaši študenti.

Autor: Ester Demjanová | 15.10.2012 o 20:03 | (upravené 15.10.2012 o 21:21) Karma článku: 13,69 | Prečítané:  1552x

Uznávam, nie som práve politicky orientovaný študent. Nemám vyhranený názor na každú politickú stranu, všetky diania vo svete a osobne sa o politike nerada rozprávam. Ale viem, že sa mi na momentálnej politickej situácii veľa nepáči a pozdávala sa mi myšlienka mobilizácie študentov v proteste, ktorá ku mne prišla síce náhodou, no v hlave mi ostala. Znelo to podobne ako to, čo raz urobili naši rodičia za vidinou čohosi lepšieho. Chcela som to skúsiť. Ale vzali mi príležitosť.

Z facebookovej skupiny som sa dennodenne dozvedala, že v mnohých kútoch Slovenska je kopa nahnevaných a odhodlaných študentov. Mali sme ísť do ulíc, 23. októbra, hovorila som o tom so spolužiakmi, síce to mnoho ľudí volalo štrajk nevediac, že ide o protest, no tešila nás tá predstava, že verejne vyjadríme svoj názor, že to aspoň skúsime, že sa konečne bude čosi diať. Ešte som mala nejakú tú pseudonádej, aspoň že hrdosť nám ostala. No po smiešnom pokuse uchlácholiť študentov „ústupkom", ktorý sa ani ústupkom nedá nazvať prišiel oznam o čosi horší.

Študentská rada vysokých škôl SR sa porozprávala s pánom Čaplovičom a rozklepali sa im kolená. Rozhodla sa, že „protestné zhromaždenia [...] budú transformované do podoby diskusií a verejných fór na akademických pôdach". V rámci diskusií nás (študentov) chcú oboznámiť s možnými riešeniami. FUJ!

Študentov sa úspešne podarilo umlčať. Vieme si všetci dobre predstaviť, koľko študentov zhruba príde namiesto protestu na nejakú diskusiu a čo asi tou diskusiou dosiahneme. Čaplovič nemá na krku protesty študentov a na nejakú diskusiu sa nám môže viete čo.

Ako študentka sa hanbím. Hanbím sa za niektorých (česť výnimkám) členov školskej rady, ktorí svorne odišli na dovolenky, keď mali riešiť lekársku fakultu UPJŠ, hanbím sa, že si u nás môžu mocní politici len tak ukazovať na budovy a robiť si s nimi čo chcú, aj keď sú to budovy napr. fakultných nemocníc, hanbím sa za to, že škola nakupuje všetko predražene kvôli nezmyselným zmluvám (vid. štvornásobné ceny leteniek pre vyučujúcich, najdrahšie počítače na trhu a naša katedra sa stále delí o priestory so strednou školou, nemáme šatne, študijné miestnosti, sedíme na zemi a nekúria nám) a stále mám pocit, že o týchto veciach sa takmer nehovorí a nikto o ničom nevie. Hanbím sa za to, že študentom môžu znížiť dotácie a zvýšiť odvody, dlhodobo ignorovať úroveň (a počet) VŠ na Slovensku, absolútne kašlať na akúkoľvek ozajstnú reformu školstva a my skloníme hlavy a naši predstavitelia sa nechajú zastrašiť. Nechali sme ich vyhrať a to sme ešte ani nezačali bojovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?