Ako mi moja vlastná krajina zase ďalšie poleno pod nohy hodila

Autor: Ester Demjanová | 11.5.2012 o 20:07 | (upravené 12.5.2012 o 0:11) Karma článku: 16,48 | Prečítané:  2853x

Slovensko:     Štátnicová literatúra sa skladá z niekoľkých kníh, ktoré sú absolútne nezohnateľné. A to myslím doslova - titul neexistuje v univerzitných ani vo vedeckých knižniciach v Prešove ani v Košiciach. Titul sa nedá kúpiť ani objednať v kamenných kníhkupectvách, v obchodoch so zahraničnou literatúrou, ani na internete. Nemajú ho vyučujúci, nie je nikde „pirátsky" naskenovaný, ani starý dobrý kamarát google books nepomôže. Akoby neexistoval. Ale súčasťou štátnicovej literatúry na Slovensku je.

 masterfile

ANGLICKO:        Titul nie je bežne dostať v internetových obchodoch. Amazon ponúka objednávanie kníh od internetových kníhkupectiev. Po dobrých skúsenostiach s touto službou som nadšená, keď zistím, že sú ochotní mi poslať knižku na Slovensko. Rada zaplatím skutočne smiešnu sumu za anglickú odbornú literatúru (14 euro aj s poštovným). Okamžite ma kontaktujú e-mailom o termíne dodania knižky, a o tom, ako môžem zásielku sledovať. Nespamujú mi schránku zbytočnými mailami alebo reklamami, iba skutočne mnou vyžiadanými informáciami.

SLOVENSKO:     Keďže moje štúdium prebieha v angličtine, mám celkom jasnú predstavu o slovenských cenách zahraničných kníh - v žiadnom prípade to nie je nič lacné, nedajbože, keď chcete knihu objednať, lebo ste jeden z mála, čo ju potrebuje a nedodáva sa vo veľkom množstve. Sumy sú niekedy skutočne smiešne. Neverím, že hodnota originálu knižky sa na ceste z Anglicka dokáže strojnásobiť. Mala som možnosť žiť v Nemecku, kde anglické knižky predávajú za ceny porovnateľné s cenami domácich kníh.

ANGLICKO:        O balíku som plne informovaná, no do uvedeného termínu ku mne nedorazil. Napíšem im e-mail, na ktorý mi príde odpoveď za 1,5 hodiny. Veľmi slušne sa mi ospravedlňujú. Informujú ma, že balík opustil Anglicko, prekročil aj hranice Slovenska, no ďalšie informácie o balíku nemajú.

SLOVENSKO:     O balíku sa odtiaľto nedozviem nič, číslo, pod ktorým precestoval pol Európy neexistuje, oni nič nevedia. Toto nie je moja prvá podobná skúsenosť s nevystopovateľným zahraničným balíčkom.

ANGLICKO:        Oznamujú mi, že na Slovensku už podobný problém s doručením mali. Až sa začínam hanbiť. A to najviac vtedy, keď mi napíšu, že v prípade nedoručenia balíka mi všetky peniaze vrátia, alebo na vlastné náklady pošlú nový.

 

Slovensko môj problém vytvorí, v zahraničí sa mi ho podarí vyriešiť a Slovensko mi opäť jeho riešenie zmarí.

Toto nie je kritika univerzity, ani pošty, ani ľudí v kníhkupectvách, problémy jednoducho sú a budú. Toto je kritika toho nevysvetliteľného javu, ako sa všetky tie veci dokážu proti vám spojiť a kopať vám do hlavy, lebo jednoducho môžu. Tomu hovorím vôňa domova.

 

Milé Slovensko, mám ťa rada a chcem tu ostať, nechcem od teba utekať, chcem pomôcť ťa zlepšiť a prispieť k tomu, aby tu raz bolo, keď nie dobre, tak aspoň nie úplne zle. Prečo sa mi za to odplácaš tým, že mi každý deň dokazuješ, že od teba skutočne treba utekať?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?