Skúmanie slovenského fenoménu

Autor: Ester Demjanová | 16.7.2012 o 12:13 | (upravené 16.7.2012 o 12:32) Karma článku: 14,66 | Prečítané:  1977x

Pracujem ako dispečerka v študentskom servise. Registrujem ľudí v našej agentúre, snažím sa na to minimum pracovných ponúk poslať tých najzodpovednejších a musím sa pozerať na to, ako sa mi príde zaregistrovať 40 ročná sestrička, ktorá si chce po svojich nočných šichtách privyrobiť hoc aj roznášaním letákov.

 

Do dverí našej kancelárie vojde mamička s troma deťmi. Dievčatko je ešte maličké, aby pracovalo, dvaja starší súrodenci sa však chcú zaregistrovať. Pätnásťročného chlapca nemôžem zapísať, keďže ešte neukončil povinnú školskú dochádzku, údaje jeho sestry si poznačím do nekonečnej databázy potenciálnych brigádnikov a potom sa zaregistruje aj ich mama. Je zamestnaná, ale má teraz dlhú dovolenku a chcela by si počas nej privyrobiť. Dopredu viem, že sa mi pre ňu s najväčšou pravdepodobnosťou nič nepodarí nájsť, ale nechám si to pre seba. Zdôrazním len, že pracovných ponúk je veľmi málo.

Mamička sa ma opýta, ako je to so zamestnaním na dohodu, či už nastali nejaké zmeny. Pýta sa ma, ako to bude.

Odpoviem, že neviem, nič nie je isté a zatiaľ je všetko po starom. Rada by som jej toho povedala omnoho viac, ale radšej si kúsnem do jazyka - nebolo by to profesionálne.

„Veď to bude len dobré," začne sama od seba „na práci na dohodu sa zamestnávateľ nabalí a ošklbe zamestnancov, takto nás už nebudú môcť využívať!"

Pokrčím ramenami, radšej nepoviem nič a dokončím registráciu. Pri odchode sa deti milo pozdravia a mama sa ešte vráti po zabudnutý dáždnik.

 

Ak si chce privyrobiť počas svojej vlastnej dovolenky, bez dohody o vykonaní práce ju nedokážem zamestnať. Jej osemnásťročná dcéra, ktorá práve zmaturovala, nemôže podpísať dohodu o brigádnickej práci študenta, keďže je študentkou strednej školy len do konca júna  a študentkou vysokej školy až od septembra - bez dohody o vykonaní práce nezamestnám ani ju. Zrušenie, či akékoľvek obmedzenie dohôd o vykonaní práce túto pani v značnej miere obmedzí, respektíve jej (a istým členom jej rodiny) odoberie možnosť si privyrobiť.

A tak som našla dôvod fenoménu* neuveriteľnej popularity politika, ktorý napriek svojim predvolebným sľubom zvyšuje dane a jeho voliči mu pri tom ešte tlieskajú do rytmu - niekto by povedal, že je to jednoducho hlúposť, no (prieči sa mi nazývať ľudí hlupákmi len za ich politické názory) ja by som tento výraz nahradila presnejším: neochota rozmýšľať. A tá sa na Slovensku, ako iste všetci viete, vyskytuje vo zvýšenej miere.

 

Láska a voličské preferencie sú slepé.

 

 

 

 

 

 

* podnetom na skúmanie tohto javu bol diskusný príspevok používateľa Mik Hornet k článku Fico zverejnil nové dane a šetrenie

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne mapy zhltli ďalšie státisíce, nevedno za čo

Ministerstvo dopravy si dalo za státisíce eur vypracovať analýzu, no zatiaľ ju nezverejnilo.

TECH

Prečo vznikla menopauza? Babičky sa delili o jedlo s celou rodinou

Ak má kosatka mláďatá vo vyššom veku, je možné že neprežijú.

TECH

Ako sa pravdou stalo najviac páčikov na internete

Falošné správy a moderná propaganda pomohli stvoriť populistov.


Už ste čítali?